Laatu on yksi Chemigaten tärkeimmistä kulmakivistä. Meillä laatu ei ole vain ominaisuus tuotteessa vaan se on tapa toimia. Se näkyy arjen valinnoissa, huolellisuudessa ja jatkuvassa halussa parantaa. Chemigatella on käytössä ISO 9001 -sertifioitu laatujärjestelmä, joka tarjoaa meille selkeän viitekehyksen jatkuvalle parantamiselle. Se ohjaa toimintaa tavoitteellisesti ja auttaa varmistamaan, että hyvät käytännöt juurtuvat pysyvästi arkeen. ”Laatua on hyvä nostaa esiin aika ajoin, ja herätellä kaikkia huomaamaan oman työnsä vaikutukset tuotteiden laatuun”, sanoo QEHS-päällikkö Terhi Kiviranta.
Kesän 2025 aikana nostamme laadun jälleen erityiseen tarkasteluun Laatu takaisin fokukseen -projektilla ja siihen liittyvän kampanjan avulla.
”Tällaisena aikana kuin markkinat ja maailma ylipäätänsä ovat myllerryksessä on hyvä hetki palata fundamentteihin. Asiakkaamme odottavat meiltä hyvää laatua, niin teoissa kuin tuotteissa. Palautetaan laatu takaisin fokukseen”, toteaa Chemigate- konsernin toimitusjohtaja Tom Schauman.
Genchi Genbutsu – Mene ja katso
Kesän kampanja kulkee nimellä Genchi Genbutsu– Mene ja katso. Tämä japanilainen ajatusmalli on osa lean-ajattelua, ja se rohkaisee menemään itse paikan päälle ja tarkkailemaan tilannetta suoraan. Todellista ymmärrystä ei saavuteta pelkästään raporteista tai luvuista – vaan kohtaamalla itse prosessi, tekijät ja ympäristö.
Kampanja on käynnissä 1.6.–30.9.2025 ja siihen voivat osallistua kaikki Chemigaten työntekijät. Havainnointiin kuuluu myös oma kehitysehdotus tai ratkaisu, miten asia korjataan. Painopiste on arjen havainnointikyvyssä ja ennakoivassa ajattelussa – pienetkin ideat voivat olla suuria askelia laadun kehittämisessä. Raati käy havainnot kuukausittain läpi, ja parhaita ehdotuksia palkitaan.
Yhdessä voimme varmistaa, että laatu pysyy fokuksessa – nyt ja tulevaisuudessa.